Bugetul comunei în cifre (2012–2026)

Aici găsiți, an de an, câți bani a încasat și câți a cheltuit efectiv comuna Copăceni, de unde au venit banii și pe ce s-au dus. Din 2016, cifrele sunt calculate din rapoartele oficiale de execuție bugetară ale Ministerului Finanțelor (sistemul Forexebug), la 31 decembrie a fiecărui an; pentru 2026, la 30 iunie. Pentru 2012–2015, înainte de Forexebug, sursa este situația anuală a execuției bugetelor locale publicată de Ministerul Dezvoltării pentru fiecare unitate administrativ-teritorială. Fiecare cifră se poate verifica în documentul oficial, legat lângă fiecare an.

Atenție la diferență: execuția bugetară arată banii efectiv încasați și plătiți. Bugetul aprobat (prevederile votate de Consiliul Local) este altceva și se găsește în hotărârile de aprobare și rectificare a bugetului, în arhiva HCL. Rapoartele lunare complete sunt pe pagina Transparență bugetară.

Pe scurt, anul 2025
Încasări: 7,83 milioane lei. Cheltuieli: 7,19 milioane lei. Excedent: 636.133 lei.
Doar 16% din cheltuieli sunt acoperite din veniturile proprii ale comunei (1.175.000 lei); restul vine de la bugetul de stat (5.250.900 lei) și din fonduri europene (1.403.682 lei).
Personalul a costat 2.708.066 lei (38% din cheltuieli). Investițiile au fost 361.161 lei (5%), iar cea mai mică pondere a investițiilor din 2012 încoace a fost în 2013.

Încasări și cheltuieli, an de an

Anul Venituri încasate Cheltuieli plătite Rezultatul anului Raportul oficial
2012 2.201.222 1.901.091 excedent 300.131 Excel (Anexa 24)
2013 2.787.543 2.343.032 excedent 444.511 Excel (Anexa 24)
2014 5.300.080 4.150.647 excedent 1.149.433 Excel (Anexa 24)
2015 3.787.041 6.306.153 deficit 2.519.112 Excel (Anexa 24)
2016 4.773.185 4.462.503 excedent 310.682 Excel
2017 4.579.556 4.578.597 excedent 959 Excel
2018 6.381.577 5.371.272 excedent 1.010.305 Excel
2019 8.390.268 8.476.779 deficit 86.511 Excel
2020 4.683.738 4.495.349 excedent 188.389 Excel
2021 6.970.094 5.472.263 excedent 1.497.830 Excel
2022 6.076.568 7.246.615 deficit 1.170.046 Excel
2023 6.718.292 6.725.928 deficit 7.636 Excel
2024 6.784.285 7.306.138 deficit 521.853 Excel
2025 7.829.582 7.193.449 excedent 636.133 Excel
ian.–iun. 2026 4.194.177
din care 762.000 din excedentul anilor trecuți
4.144.082 deficit 711.905 (față de veniturile noi) Excel

Deficitul unui an se acoperă din excedentul acumulat în anii anteriori. Sumele sunt în lei, fără zecimale.

De unde vin banii

Anul Venituri proprii locale De la bugetul de stat (cote, TVA, subvenții) Fonduri europene Proprii / cheltuieli
2012 317.951 1.883.271 0 17%
2013 374.903 2.412.640 0 16%
2014 352.567 4.947.513 0 8%
2015 446.388 3.340.653 0 7%
2016 587.652 4.185.533 0 13%
2017 622.749 3.830.082 126.725 14%
2018 685.771 5.326.697 369.109 13%
2019 736.416 7.653.853 0 9%
2020 683.648 4.000.091 0 15%
2021 1.121.863 5.848.230 0 21%
2022 933.279 5.143.289 0 13%
2023 979.341 5.738.951 0 15%
2024 1.044.689 5.700.465 39.131 14%
2025 1.175.000 5.250.900 1.403.682 16%
ian.–iun. 2026 811.630 2.007.512 613.035 20%

„Proprii / cheltuieli” arată cât din cheltuielile anului ar putea acoperi comuna doar din banii ei. Diferența vine, în fiecare an, de la bugetul de stat și, din 2024, și din fonduri europene.

Pe ce se duc banii: tipuri de cheltuieli

Anul Cheltuieli de personal Bunuri și servicii Asistență socială Investiții Proiecte cu fonduri europene și PNRR Transferuri și contribuții către alte instituții Alte cheltuieli
2012 1.217.493 433.819 145.155 85.918 0 0 20.000
2013 1.488.453 572.782 182.867 100.276 0 0 2.000
2014 1.723.641 586.536 193.612 1.645.968 0 0 4.000
2015 1.857.205 660.469 313.283 3.445.501 0 8.150 35.898
2016 1.958.276 551.064 431.194 1.511.269 0 2.200 8.500
2017 2.333.262 971.506 419.930 831.067 10.810 8.422 4.000
2018 1.652.041 730.041 461.557 1.690.791 781.236 53.535 5.500
2019 1.773.469 1.272.368 491.762 4.672.779 116.190 146.211 4.000
2020 1.905.599 1.541.292 570.710 441.240 0 35.934 2.000
2021 1.891.440 1.216.055 1.015.808 981.951 0 273.180 93.829
2022 1.897.439 1.071.973 1.311.859 2.733.595 0 9.300 222.769
2023 2.226.279 1.180.244 1.375.611 1.521.423 160.650 33.820 227.901
2024 2.650.751 1.234.998 1.381.824 1.706.731 309.664 8.300 13.870
2025 2.708.066 1.313.827 1.447.623 361.161 1.312.821 11.950 38.000
ian.–iun. 2026 1.358.543 574.826 507.073 169.400 1.511.340 22.900 0

Pe ce se duc banii: domenii, 2016–2026

Domeniul 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025 ian.–iun. 2026
Autorități publice (aparatul primăriei și Consiliul Local) 589.580 1.051.490 1.062.162 1.127.013 1.274.926 1.546.646 1.356.310 1.541.035 1.515.678 1.601.303 827.745
Alte servicii publice generale (fond de rezervă, evidența persoanelor etc.) 10.197 0 0 0 32.761 0 0 0 9.212 0 0
Ordine publică și situații de urgență 518 12.416 436.879 40.462 59.294 63.249 95.885 89.419 101.801 110.912 38.252
Învățământ 1.082.069 1.196.632 163.023 220.457 375.545 457.257 994.026 942.070 897.989 1.914.099 1.630.000
Sănătate 0 0 0 0 53.000 0 0 0 0 0 0
Cultură, recreere și religie 62.711 165.469 482.468 436.554 91.475 100.078 104.119 439.934 102.244 276.224 203.120
Asigurări și asistență socială 835.046 899.665 1.054.603 1.105.761 1.190.697 1.670.530 1.890.786 2.167.722 2.425.014 2.507.680 1.085.252
Locuințe, apă, iluminat public și dezvoltare publică 202.462 257.620 278.486 634.377 679.383 817.373 400.908 541.903 640.827 477.048 259.751
Protecția mediului (salubrizare, canalizare) 0 5.602 5.899 83.382 142.397 153.561 180.353 201.978 255.174 250.835 88.196
Agricultură 1.700 1.700 1.700 0 1.200 1.200 1.200 1.200 0 0 0
Transporturi (drumuri și poduri) 1.678.220 988.003 1.886.051 4.828.773 594.672 662.369 2.223.027 800.669 1.358.198 55.348 11.765

Pe ce se duc banii: domenii, 2012–2015

Pentru 2012–2015, situația ministerului grupează cheltuielile pe capitole mai mari. De exemplu, „Servicii publice generale” cuprinde atât aparatul primăriei și Consiliul Local, cât și celelalte servicii generale, pe care din 2016 le arătăm separat. De aceea, aceste patru coloane nu se pun cap la cap cu tabelul de mai sus pe fiecare rând.

Domeniul 2012 2013 2014 2015
Servicii publice generale (aparatul primăriei, Consiliul Local, fond de rezervă, alte servicii generale) 448.107 492.397 564.094 545.602
Apărare, ordine publică și siguranță națională 4.960 2.877 15.503 3.841
Învățământ 862.062 1.004.532 1.206.107 1.225.564
Sănătate 0 69.904 139.934 0
Cultură, recreere și religie 154.263 77.284 57.512 131.145
Asigurări și asistență socială 316.242 486.182 455.453 600.593
Servicii și dezvoltare publică, locuințe, mediu și ape (iluminat, apă, dezvoltare publică) 37.680 84.281 280.064 262.682
Protecția mediului 0 0 0 138.851
Transporturi (drumuri și poduri) 77.777 125.575 1.431.980 3.396.175
Alte acțiuni economice (inclusiv agricultură) 0 0 0 1.700

An cu an, în cuvinte

Ian.–iun. 2026

Comuna Copăceni a încasat în primele șase luni din 2026 (până la 30 iunie) 4.194.177 lei și a cheltuit 4.144.082 lei. Față de veniturile noi, comuna a încheiat perioada cu un deficit de 711.905 lei, acoperit din excedentul anilor anteriori. Atenție: din încasările de mai sus, 762.000 lei sunt sume luate din excedentul anilor trecuți, nu venituri noi; veniturile noi au fost 3.432.177 lei, iar rezultatul de mai sus este calculat față de ele. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 811.630 lei, adică 20% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 2.007.512 lei, iar din fonduri europene 613.035 lei. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.358.543 lei (33%), din care aparatul primăriei 602.106 lei; bunuri și servicii 574.826 lei; investiții 169.400 lei (4%); proiecte cu fonduri europene 1.511.340 lei. Cei mai mulți bani au mers la: învățământ (1.630.000 lei); asigurări și asistență socială (1.085.252 lei); autorități publice (827.745 lei). Raportul oficial: execuția bugetară ian.–iun. 2026 (Excel).

2025

Comuna Copăceni a încasat în 2025 (execuția la 31 decembrie 2025) 7.829.582 lei și a cheltuit 7.193.449 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 636.133 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 1.175.000 lei, adică 16% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 5.250.900 lei, iar din fonduri europene 1.403.682 lei. Pe tipuri de cheltuieli: personal 2.708.066 lei (38%), din care aparatul primăriei 1.257.121 lei; bunuri și servicii 1.313.827 lei; investiții 361.161 lei (5%); proiecte cu fonduri europene 1.312.821 lei. Cei mai mulți bani au mers la: asigurări și asistență socială (2.507.680 lei); învățământ (1.914.099 lei); autorități publice (1.601.303 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2025 (Excel).

2024

Comuna Copăceni a încasat în 2024 (execuția la 31 decembrie 2024) 6.784.285 lei și a cheltuit 7.306.138 lei, deci a încheiat anul cu un deficit de 521.853 lei, acoperit din excedentul anilor anteriori. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 1.044.689 lei, adică 14% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 5.700.465 lei, iar din fonduri europene 39.131 lei. Pe tipuri de cheltuieli: personal 2.650.751 lei (36%), din care aparatul primăriei 1.243.610 lei; bunuri și servicii 1.234.998 lei; investiții 1.706.731 lei (23%); proiecte cu fonduri europene 309.664 lei. Cei mai mulți bani au mers la: asigurări și asistență socială (2.425.014 lei); autorități publice (1.515.678 lei); transporturi (1.358.198 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2024 (Excel).

2023

Comuna Copăceni a încasat în 2023 (execuția la 31 decembrie 2023) 6.718.292 lei și a cheltuit 6.725.928 lei, deci a încheiat anul cu un deficit de 7.636 lei, acoperit din excedentul anilor anteriori. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 979.341 lei, adică 15% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 5.738.951 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 2.226.279 lei (33%), din care aparatul primăriei 1.110.393 lei; bunuri și servicii 1.180.244 lei; investiții 1.521.423 lei (23%); proiecte cu fonduri europene 160.650 lei. Cei mai mulți bani au mers la: asigurări și asistență socială (2.167.722 lei); autorități publice (1.541.035 lei); învățământ (942.070 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2023 (Excel).

2022

Comuna Copăceni a încasat în 2022 (execuția la 31 decembrie 2022) 6.076.568 lei și a cheltuit 7.246.615 lei, deci a încheiat anul cu un deficit de 1.170.046 lei, acoperit din excedentul anilor anteriori. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 933.279 lei, adică 13% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 5.143.289 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.897.439 lei (26%), din care aparatul primăriei 1.015.955 lei; bunuri și servicii 1.071.973 lei; investiții 2.733.595 lei (38%). Cei mai mulți bani au mers la: transporturi (2.223.027 lei); asigurări și asistență socială (1.890.786 lei); autorități publice (1.356.310 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2022 (Excel).

2021

Comuna Copăceni a încasat în 2021 (execuția la 31 decembrie 2021) 6.970.094 lei și a cheltuit 5.472.263 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 1.497.830 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 1.121.863 lei, adică 21% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 5.848.230 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.891.440 lei (35%), din care aparatul primăriei 982.492 lei; bunuri și servicii 1.216.055 lei; investiții 981.951 lei (18%). Cei mai mulți bani au mers la: asigurări și asistență socială (1.670.530 lei); autorități publice (1.546.646 lei); locuințe, apă, iluminat public și dezvoltare publică (817.373 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2021 (Excel).

2020

Comuna Copăceni a încasat în 2020 (execuția la 31 decembrie 2020) 4.683.738 lei și a cheltuit 4.495.349 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 188.389 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 683.648 lei, adică 15% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 4.000.091 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.905.599 lei (42%), din care aparatul primăriei 1.011.561 lei; bunuri și servicii 1.541.292 lei; investiții 441.240 lei (10%). Cei mai mulți bani au mers la: autorități publice (1.274.926 lei); asigurări și asistență socială (1.190.697 lei); locuințe, apă, iluminat public și dezvoltare publică (679.383 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2020 (Excel).

2019

Comuna Copăceni a încasat în 2019 (execuția la 31 decembrie 2019) 8.390.268 lei și a cheltuit 8.476.779 lei, deci a încheiat anul cu un deficit de 86.511 lei, acoperit din excedentul anilor anteriori. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 736.416 lei, adică 9% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 7.653.853 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.773.469 lei (21%), din care aparatul primăriei 921.883 lei; bunuri și servicii 1.272.368 lei; investiții 4.672.779 lei (55%); proiecte cu fonduri europene 116.190 lei. Cei mai mulți bani au mers la: transporturi (4.828.773 lei); autorități publice (1.127.013 lei); asigurări și asistență socială (1.105.761 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2019 (Excel).

2018

Comuna Copăceni a încasat în 2018 (execuția la 31 decembrie 2018) 6.381.577 lei și a cheltuit 5.371.272 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 1.010.305 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 685.771 lei, adică 13% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 5.326.697 lei, iar din fonduri europene 369.109 lei. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.652.041 lei (31%), din care aparatul primăriei 813.100 lei; bunuri și servicii 730.041 lei; investiții 1.690.791 lei (31%); proiecte cu fonduri europene 781.236 lei. Cei mai mulți bani au mers la: transporturi (1.886.051 lei); autorități publice (1.062.162 lei); asigurări și asistență socială (1.054.603 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2018 (Excel).

2017

Comuna Copăceni a încasat în 2017 (execuția la 31 decembrie 2017) 4.579.556 lei și a cheltuit 4.578.597 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 959 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 622.749 lei, adică 14% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 3.830.082 lei, iar din fonduri europene 126.725 lei. Pe tipuri de cheltuieli: personal 2.333.262 lei (51%), din care aparatul primăriei 644.849 lei; bunuri și servicii 971.506 lei; investiții 831.067 lei (18%); proiecte cu fonduri europene 10.810 lei. Cei mai mulți bani au mers la: învățământ (1.196.632 lei); autorități publice (1.051.490 lei); transporturi (988.003 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2017 (Excel).

2016

Comuna Copăceni a încasat în 2016 (execuția la 31 decembrie 2016) 4.773.185 lei și a cheltuit 4.462.503 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 310.682 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 587.652 lei, adică 13% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 4.185.533 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.958.276 lei (44%), din care aparatul primăriei 485.324 lei; bunuri și servicii 551.064 lei; investiții 1.511.269 lei (34%). Cei mai mulți bani au mers la: transporturi (1.678.220 lei); învățământ (1.082.069 lei); asigurări și asistență socială (835.046 lei). Raportul oficial: execuția bugetară 2016 (Excel).

2015

Comuna Copăceni a încasat în 2015 (execuția la 31 decembrie 2015) 3.787.041 lei și a cheltuit 6.306.153 lei, deci a încheiat anul cu un deficit de 2.519.112 lei, adică a plătit mai mult decât a încasat în anul respectiv; diferența a fost acoperită din alte surse decât veniturile anului, de regulă din excedentul anilor anteriori (situația anuală a ministerului nu arată sursa). Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 446.388 lei, adică 7% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 3.340.653 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.857.205 lei (29%); bunuri și servicii 660.469 lei; investiții 3.445.501 lei (55%). Cei mai mulți bani au mers la: transporturi (3.396.175 lei); învățământ (1.225.564 lei); asigurări și asistență socială (600.593 lei). Sursa: extrasul pentru Copăceni din situația anuală a execuției bugetelor locale pe 2015 (Anexa nr. 24, Ministerul Dezvoltării) și fișierul oficial complet.

2014

Comuna Copăceni a încasat în 2014 (execuția la 31 decembrie 2014) 5.300.080 lei și a cheltuit 4.150.647 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 1.149.433 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 352.567 lei, adică 8% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 4.947.513 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.723.641 lei (42%); bunuri și servicii 586.536 lei; investiții 1.645.968 lei (40%). Cei mai mulți bani au mers la: transporturi (1.431.980 lei); învățământ (1.206.107 lei); servicii publice generale (564.094 lei). Sursa: extrasul pentru Copăceni din situația anuală a execuției bugetelor locale pe 2014 (Anexa nr. 24, Ministerul Dezvoltării) și fișierul oficial complet.

2013

Comuna Copăceni a încasat în 2013 (execuția la 31 decembrie 2013) 2.787.543 lei și a cheltuit 2.343.032 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 444.511 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 374.903 lei, adică 16% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 2.412.640 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.488.453 lei (64%); bunuri și servicii 572.782 lei; investiții 100.276 lei (4%). Cei mai mulți bani au mers la: învățământ (1.004.532 lei); servicii publice generale (492.397 lei); asigurări și asistență socială (486.182 lei). Sursa: extrasul pentru Copăceni din situația anuală a execuției bugetelor locale pe 2013 (Anexa nr. 24, Ministerul Dezvoltării) și fișierul oficial complet.

2012

Comuna Copăceni a încasat în 2012 (execuția la 31 decembrie 2012) 2.201.222 lei și a cheltuit 1.901.091 lei, deci a încheiat anul cu un excedent de 300.131 lei. Veniturile proprii locale (impozite și taxe locale, chirii, concesiuni, amenzi, servicii) au fost 317.951 lei, adică 17% din cheltuieli; de la bugetul de stat (cote din impozitul pe venit, sume din TVA, subvenții) au venit 1.883.271 lei, iar din fonduri europene nimic. Pe tipuri de cheltuieli: personal 1.217.493 lei (64%); bunuri și servicii 433.819 lei; investiții 85.918 lei (5%). Cei mai mulți bani au mers la: învățământ (862.062 lei); servicii publice generale (448.107 lei); asigurări și asistență socială (316.242 lei). Sursa: extrasul pentru Copăceni din situația anuală a execuției bugetelor locale pe 2012 (Anexa nr. 24, Ministerul Dezvoltării) și fișierul oficial complet.

Cum am calculat

  • Sursa: rapoartele „Raport de execuție bugetară COFOG3”, agregat la nivel de ordonator principal de credite, Comuna Copăceni (cod fiscal 2541452), bugetul local, coloana „Execuție cumulat”. Pentru fiecare an, suma tuturor rândurilor este egală cu totalul de venituri și de cheltuieli din raport; am verificat asta pentru fiecare an.
  • Veniturile proprii locale cuprind capitolele 03, 07, 12–18, 30–39 ale clasificației (impozite și taxe locale, venituri din proprietate, prestări de servicii, amenzi, diverse). „De la bugetul de stat” cuprinde capitolele 04 (cote și sume din impozitul pe venit, inclusiv echilibrarea și fondul Consiliului Județean), 11 (sume defalcate din TVA) și 42–43 (subvenții). Fondurile europene sunt capitolele 45 și 48.
  • Tipurile de cheltuieli urmează clasificația economică: 10 personal, 20 bunuri și servicii, 57 asistență socială, 71 investiții, 56/58/60 proiecte cu fonduri europene și PNRR, 51/55 transferuri, 59 alte cheltuieli. Plățile din anii precedenți recuperate în anul curent (sume mici, cu minus) sunt incluse în total, dar nu apar într-o coloană separată.
  • 2012–2015: „Situația privind execuția veniturilor și cheltuielilor bugetelor locale” (Anexa nr. 24), Ministerul Dezvoltării, Direcția pentru politici fiscale și bugetare locale, foaia județului Vâlcea, rândul Copăceni. Am împărțit coloanele la fel ca pentru anii Forexebug: „venituri proprii locale” = venituri proprii totale minus cotele din impozitul pe venit; „de la bugetul de stat” = cotele din impozitul pe venit, sumele defalcate din TVA, subvențiile și „alte venituri”. Am verificat, pentru fiecare an, că părțile dau totalul veniturilor, iar titlurile și capitolele dau totalul cheltuielilor. Am verificat și metoda: situația ministerului pe 2016 dă exact aceleași totaluri ca raportul Forexebug pe 2016 (4.773.185 lei venituri, 4.462.503 lei cheltuieli) și aceleași venituri proprii locale.
  • Vărsămintele dintre secțiunea de funcționare și cea de dezvoltare apar în raport o dată cu plus și o dată cu minus și se anulează. Sumele din excedentul anilor trecuți folosite în 2026 apar în raport la venituri; le-am arătat separat, pentru că nu sunt venituri noi.

Pentru o lectură mai atentă a acestor cifre: Am aplicat grila pe comuna noastră · Cutia neagră a bugetului · Cum citești bugetul comunei în 5 minute. Aveți o întrebare despre buget? Întrebați-o pe Aletheia.

Calculat la 19 octombrie 2026 din fișierele publicate pe pagina Transparență bugetară; completat cu anii 2012–2015 la 28 octombrie 2026. Pagina se actualizează când apar rapoarte noi.